EECS Education Portal


Courses offered in Spring-2022 Lecturers Recitation instructors
(administrative contact is hyperlinked)
6.0001+2 Intro to CS / Programming in Python / Data Science
Ana Bell
Frederic P. Durand
Silvina Hanono Wachman
6.002 Circuits & Electronics
Jeffrey H. Lang
Tomas A. Palacios
Qing Hu
6.003 Signals & Systems
Dennis M. Freeman
Marc A. Baldo
Sixian You
6.004 Computation Structures
Silvina Hanono Wachman
Song Han
Daniel Sanchez
6.006 Intro to Algorithms
Mauricio Karchmer
Sam Hopkins
Nir N. Shavit
6.009 Fundamentals of Programming
Adam Hartz
Saman P. Amarasinghe
Michael J. Carbin
Jonathan Ragan-Kelley
6.011 Intro: Comm Control Signal Proc
Peter L. Hagelstein
Jing Kong
6.012 Electronic Devices & Circuits
Max M. Shulaker
Akintunde I. Akinwande
6.013 Electromagnetics & Applications
Luca Daniel
6.021J (6.521J) Quant Physio:Cells & Tiss
Thomas Heldt
6.022J (6.522J) Organ Transport Systems
Thomas Heldt
6.023J Fields Forces Flows in Bio Systems
Jongyoon Han
Scott R. Manalis
6.024J (6.524J) Molec Cellular Tisue Biomech
Mark Bathe
Katharina Ribbeck
Peter T. C. So
6.025J (6.525J) Medical Device Design
Ellen Roche
Giovanni Traverso
Anthony Pennes
6.026J (6.555J) Biomed Signal & Image Processing
Julie E. Greenberg
6.027J (6.557J) Biomolecular Feedback Systems
Domitilla Del Vecchio
6.03 Intro to EECS II from a Medical Technology Perspective
Collin M. Stultz
Elfar Adalsteinsson
6.031 Software Construction
Max Goldman
Robert C. Miller
6.033 Computer System Engineering
Katrina L. LaCurts
Mohammad Alizadeh
Adam Belay
Michael Cafarella
Henry Corrigan-Gibbs
John Feser
Larry Rudolph
Howard Shrobe
Karen Sollins
6.035 Computer Language Eng
Martin C. Rinard
6.036 Introduction to Machine Learning
Leslie P. Kaelbling
Jehangir Amjad
Iddo Drori
Yoon Kim
Wojciech Matusik
Jacob K. White
Ashia Wilson
6.041 (6.431) Probabilistic Systems Analysis
Guy Bresler
6.042J Math for Computer Science
Zachary R. Abel
Erik D. Demaine
6.045J Automata Comput & Complexity
Dor Minzer
6.046J Design and Analysis of Algorithms
Srinivas Devadas
Vinod Vaikuntanathan
Virginia Vassilevska Williams
6.070J Electonics Proj Lab
James W. Bales
6.073J Creating Video Games
Philip Tan
6.08 Interconnected Embedded Systems
Joseph D. Steinmeyer
Stefanie Mueller
Anthony Pennes
6.115 Microcomputer Proj Lab
Steven B. Leeb
6.129J Biological Circuit Engineering Laboratory
Ron Weiss
Jacquin Niles
6.141J Robotics: Science and Systems I
Luca Carlone
Dylan Hadfield-Menell
6.152J Micro/Nano Processing Technology
Jesus A. del Alamo
6.163 Strobe Project Lab
James W. Bales
6.185J Interactive Music Systems (formerly 6.809J)
Eran Egozy
6.207J Networks
Alexander G. Wolitzky
6.231 Dynamic Programming
John N. Tsitsiklis
Cathy Wu
6.241J Dynamic Systems
Alexandre Megretski
6.252J Nonlinear Programming
Pablo Parrilo
6.265J Advanced Stochastic Processes
Yury Polyanskiy
Elchanan Mossel
6.268 Network Science and Models
Patrick Jaillet
6.334 Power Electronics
David J. Perreault
6.337J Intro Numerical Methods
Andrew Horning
6.338J Parallel Computing
Alan Edelman
6.345J Auto Speech Recognition
James R. Glass
6.401 (6.481) Introduction to Statistical Data Analysis
Devavrat Shah
6.402 (6.482) Modeling with Machine Learning: from Algorithms to Applications
Regina A. Barzilay
Tommi S. Jaakkola
6.435 Bayesian Modeling and Inference
Tamara Broderick
6.437 Inference and Information
Lizhong Zheng
Polina Golland
6.442 Optical Networks
Vincent W. S. Chan
6.443J Quantum Information Science
Isaac L. Chuang
6.484 Sensorimotor Learning
Pulkit Agrawal
6.485 Optimization for Machine Learning
Suvrit Sra
6.634J Nonlinear Optics
James G. Fujimoto
6.644 Adv Topics in Applied Physics
Dirk Englund
6.695J Engineering Eco and Regulation of Elec Power
Jose Ignacio Perez-Arriaga
6.730 Physics: Solid-State Applicatns
Luqiao Liu
6.775 Design of Analog MOS LSI
Hae-Seung Lee
6.808 Mobile and Sensor Computing
Fadel Adib
6.812 (6.825) Hardware Architecture for Deep Learning
Joel S. Emer
6.819 (6.869) Advances in Computer Vision
William T. Freeman
Phillip J. Isola
6.822 Formal Reasoning About Programs
Adam Chlipala
6.824 Distributed Computer Systs Engg
Robert T. Morris
6.827 Algorithm Engineering
Julian Shun
6.832 Underactuated Robotics
Russell L. Tedrake
6.834J Cognitive Robotics
Brian C. Williams
6.835 Intelligent Multimodal User Interfaces
Randall Davis
6.841J Advanced Complexity Theory
Ryan Williams
6.842 Randomness and Computation
Ronitt Rubinfeld
6.845 Quantum Complexity Theory
Anand Natarajan
6.850 Geometric Computing
Piotr Indyk
6.853 Topics in Algorithmic Game Theory
Konstantinos Daskalakis
6.857 Network & Computer Security
Ronald L. Rivest
Yael Tauman Kalai
6.858 Computer Systems Security
Nickolai B. Zeldovich
6.871J Machine Learning for Healthcare
David A. Sontag
6.881 Special Subjs Computer Science
David K. Gifford
6.882 Special Subjs Computer Science
Marzyeh Ghassemi
6.883 Special Subjs Computer Science
Myriam Heiman
Manolis Kellis
6.884 Special Subjs Computer Science
Jacob Andreas
6.888 Special Subject in CS
Mengjia Yan
6.9021J Introduction to Design Thinking and Innovation in Engineering
Blade Kotelly
6.902A Design Thinking and Innovation Leadership for Engineers
Blade Kotelly
6.902B Design Thinking and Innovation Project
Blade Kotelly
6.905 (6.945) Large-Scale Symbolic Systems
Gerald J. Sussman
6.911 Engineering Leadership Lab
Leo R. McGonagle
John Feiler
6.912 Engineering Leadership
James N. Magarian
6.913 Engineering Leadership Lab
John Feiler
Leo R. McGonagle
6.928 Leading Creative Teams
Jin Wu
David Nino
6.935J Financial Market Dynamics and Human Behavior
Andrew W. Lo
6.S061 Special Subject in EECS
Ana Bell
6.S076 Special Subject in EECS
Myriam Heiman
Manolis Kellis
6.S077 Special Subject in EECS
Joseph D. Steinmeyer
Silvina Hanono Wachman
6.S979 Special Subject in EE
Samuel Dinnar
6.UAR Preparation for UG Research
Dina Katabi
6.UAT Oral Communication
Tony L. Eng
Harold Abelson
Sangeeta Bhatia