EECS Education Portal


Courses offered in Fall-2021 Lecturers Recitation instructors
(administrative contact is hyperlinked)
6.0001+2 Intro to CS / Programming in Python / Data Science
Ana Bell
W. Eric Grimson
John V. Guttag
Samuel R. Madden
6.002 Circuits & Electronics
Karl K. Berggren
Joseph D. Steinmeyer
Qing Hu
6.003 Signals & Systems
Dennis M. Freeman
Jing Kong
Sixian You
6.004 Computation Structures
Silvina Hanono Wachman
Song Han
Mengjia Yan
6.006 Intro to Algorithms
Mauricio Karchmer
Anand Natarajan
Julian Shun
6.008 Introduction to Inference
Polina Golland
6.009 Fundamentals of Programming
Adam Hartz
Adam Chlipala
Erik D. Demaine
Dylan Hadfield-Menell
Gerald J. Sussman
6.012 Electronic Devices & Circuits
Akintunde I. Akinwande
Tomas A. Palacios
6.014 (6.640) Electromagnetic Fields, Forces and Motion
Jeffrey H. Lang
6.02 Introduction to EECS II
Katrina L. LaCurts
Alexandre Megretski
Crystal Wang
6.031 Software Construction
Max Goldman
Robert C. Miller
6.034 (6.844) Artificial Intelligence
Kimberle Koile
Randall Davis
Robert C. Berwick
6.036 Introduction to Machine Learning
Isaac L. Chuang
Tamara Broderick
Iddo Drori
Jehangir Amjad
Tess Smidt
David A. Sontag
6.041 (6.431) Probabilistic Systems Analysis
Lizhong Zheng
6.042J Math for Computer Science
Zachary R. Abel
Ronitt Rubinfeld
Ryan Williams
6.046J Design and Analysis of Algorithms
Bruce Tidor
Konstantinos Daskalakis
Piotr Indyk
6.047 (6.878J) Comp Bio: Gen Net Evol
Manolis Kellis
6.070J Electonics Proj Lab
James W. Bales
6.111 Digital Systems Lab
Joseph D. Steinmeyer
Gim P. Hom
6.131 (6.330) Power Electronics Laboratory
Steven B. Leeb
6.161 Modern Optics Proj Lab
Cardinal Warde
6.163 Strobe Project Lab
James W. Bales
6.170 Lab in Software Engineering
Daniel N. Jackson
Arvind Satyanarayan
6.172 Software Performance Engineering
Charles E. Leiserson
Saman P. Amarasinghe
Jonathan Ragan-Kelley
6.185J Interactive Music Systems (formerly 6.809J)
Eran Egozy
6.215 (6.255J) Optimization Methods
Patrick Jaillet
6.251J Intro: Math Programming
Dimitris J. Bertsimas
6.263J Data-Communication Networks
Eytan H. Modiano
6.301 (6.321) Solid-State Circuits
Negar Reiskarimian
6.302 (6.320) Feedback System Design
Jacob K. White
YuFeng Kevin Chen
6.332 Adv Topics in Circuits
David J. Perreault
6.335J Fast Methods for Partial Differential and Integral Equations
Keaton Burns
6.336J Intro Numerical Simulation
Luca Daniel
6.339J Numerical Methods for PDEs
Jacob K. White
6.341 Discrete-Time Signal Processing
James Ward
6.419J (6.439J) Statistics, Computation and Applications
Caroline Uhler
Stefanie Jegelka
6.434J Statistics for Engineers and Scientists
Moe Z. Win
6.436J Fundamentals of Probability
David Gamarnik
6.438 Algorithms for Estimation and Inference
Gregory W. Wornell
6.441 Information Theory
Yury Polyanskiy
6.450 Intro to Digital Communication
Muriel Medard
6.456 Adaptive Array Processing
Erin Fischell
6.561J Fields Forces and Flows
Mark Bathe
6.580J (6.589J) Principles of Synthetic Biology
Timothy K. Lu
Ron Weiss
6.602 (6.621) Fundamentals of Photonics
Dirk Englund
6.630 Electromagnetic Waves
Jelena Notaros
6.631 Optics and Photonics
James G. Fujimoto
6.644 Adv Topics in Applied Physics
Kevin O'Brien
6.720J Integrated Microelectr Devices
Jesus A. del Alamo
6.728 Appl Quantum & Statistical Phys
Peter L. Hagelstein
6.776 High Speed Comm Circuits
Ruonan Han
6.780J Semiconductor Manufacturing
David E. Hardt
6.800 (6.843) Robotic Manipulation
Russell L. Tedrake
6.804J Computational Cognitive Science
Joshua B. Tenenbaum
6.805J Foundations of Information Policy
Harold Abelson
Daniel J. Weitzner
6.806 (6.864) Advanced Natural Language Processing
Jacob Andreas
Yoon Kim
6.810 Engineering Interactive Technologies
Stefanie Mueller
6.815 (6.865) Digital and Computational Photography
Frederic P. Durand
6.817J (6.877J) Principles of Autonomy and Decision Making
Brian C. Williams
6.818 Dynamic Computer Language and Engineering
Michael J. Carbin
6.820 Foundations of Program Analysis
Armando Solar-Lezama
6.823 Computer System Architecture
Daniel Sanchez
Joel S. Emer
6.829 Computer Networks
Hari Balakrishnan
Manya Ghobadi
6.837 Computer Graphics
Justin Solomon
6.839 (6.807) Advanced Computer Graphics
Wojciech Matusik
6.840J Theory of Computation
Michael F. Sipser
6.854J Advanced Algorithms
David R. Karger
6.860J Statistical Learning Theory and Applications
Tomaso Poggio
6.867 Machine Learning
Pulkit Agrawal
Tommi S. Jaakkola
Suvrit Sra
6.875J Cryptography & Cryptanalysis
Vinod Vaikuntanathan
6.881 Special Subjs Computer Science
Nir N. Shavit
6.887 Special Subject in CS
Tim Kraska
Mohammad Alizadeh
6.890 Special Subject in CS
Virginia Vassilevska Williams
6.901J Innovation Engineering: Moving Ideas to Impact
Fiona E. Murray
6.9021J Introduction to Design Thinking and Innovation in Engineering
Blade Kotelly
6.902A Design Thinking and Innovation Leadership for Engineers
Blade Kotelly
6.902B Design Thinking and Innovation Project
Blade Kotelly
6.904 (6.9041) Ethics for Engineers
Bernhardt Trout
6.911 Engineering Leadership Lab
Leo R. McGonagle
6.912 Engineering Leadership
James N. Magarian
6.913 Engineering Leadership Lab
Leo R. McGonagle
6.927 Negotiation and Influence Skills for Technical Leaders
David Nino
6.928 Leading Creative Teams
David Nino
6.930 Management-Engineering
Jung-Hoon Chun
6.943J How to Make (Almost) Anything
Anthony Pennes
6.S057 Special Subject in EECS
Katrina L. LaCurts
6.S058 Special Subject in EECS
Tomas Lozano-Perez
Leslie P. Kaelbling
6.S059 Special Subject in EECS
Farnaz Niroui
Rajeev J. Ram
6.S060 Special Subject in EECS
Srinivas Devadas
Henry Corrigan-Gibbs
Yael Tauman Kalai
Nickolai B. Zeldovich
6.S061 Special Subject in EECS
Ana Bell
John V. Guttag
6.S078 Special Subject in EECS
Muriel Medard
6.S080 Special Subject in EECS
Aleksander Madry
Asuman E. Ozdaglar
Ashia Wilson
6.S081 Special Subject in EECS
Adam Belay
6.S084 Special Subject in EECS
Ankur Moitra
Pablo Parrilo
6.S196 Special Laboratory Subject in EECS
Jacob Andreas
Yoon Kim
6.S197 Special Laboratory Subjects in EECS
Eran Egozy
6.S897 Special Subject in Computer Science
Saman P. Amarasinghe
6.S898 Special Subject in Computer Science
Phillip J. Isola
6.S899 Special Subject in Computer Science
Nancy A. Lynch
6.S975 Special Subject in EECS
Tal Shnitzer-Dery
Justin Solomon
Oded Stein
6.UAR Preparation for UG Research
Dina Katabi
Martin C. Rinard
6.UAT Oral Communication
Tony L. Eng
Elfar Adalsteinsson
Martha L. Gray
Jongyoon Han
Lalana Kagal
Jorg Scholvin
Luis Velasquez-Heller