EECS Education Portal


Courses offered in Fall-2017 Lecturers Recitation instructors
(administrative contact is hyperlinked)
6.0001+2 Intro to CS / Programming in Python / Data Science
Ana Bell
W. Eric Grimson
John V. Guttag
Silvina Hanono Wachman
6.002 Circuits & Electronics
David J. Perreault
Joel Voldman
Jongyoon Han
6.003 Signals & Systems
Jae S. Lim
Megan M. Fuller
Luqiao Liu
6.004 Computation Structures
Silvina Hanono Wachman
Daniel Sanchez
Christopher J. Terman
6.006 Intro to Algorithms
Jason Ku
Muriel Medard
Silvio Micali
6.007 Electromagnetic Energy: From Motors to Lasers
Marc A. Baldo
6.008 Introduction to Inference
Polina Golland
Gregory W. Wornell
6.009 Fundamentals of Programming
Duane S. Boning
Adam Chlipala
Adam Hartz
Christopher J. Terman
6.01 Introduction to EECS 1
Adam Hartz
Akintunde I. Akinwande
Joseph D. Steinmeyer
6.012 Electronic Devices & Circuits
Max M. Shulaker
Tomas A. Palacios
6.02 Introduction to EECS II
Katrina L. LaCurts
Mohammad Alizadeh
Hari Balakrishnan
6.021J (6.521J) Quant Physio:Cells & Tiss
Thomas Heldt
6.024J (6.524J) Molec Cellular Tisue Biomech
6.025J (6.525J) Medical Device Design
Gim P. Hom
Alexander H. Slocum
6.031 Software Construction
Max Goldman
Robert C. Miller
6.034 (6.844) Artificial Intelligence
Kimberle Koile
Patrick H. Winston
Robert C. Berwick
6.035 Computer Language Eng
Michael J. Carbin
Martin C. Rinard
6.036 Introduction to Machine Learning
Tommi S. Jaakkola
Leslie P. Kaelbling
Tomas Lozano-Perez
Jacob K. White
6.041 (6.431) Probabilistic Systems Analysis
Patrick Jaillet
Alexandre Megretski
Mardavij Roozbehani
6.042J Math for Computer Science
Zachary R. Abel
Albert R. Meyer
6.046J Design and Analysis of Algorithms
Debayan Gupta
Ling Ren
Virginia Vassilevska Williams
6.047 (6.878J) Comp Bio: Gen Net Evol
Manolis Kellis
6.070J Electonics Proj Lab
James W. Bales
6.072J Introduction to Digital Electronics
James W. Bales
6.111 Digital Systems Lab
Gim P. Hom
Joseph D. Steinmeyer
6.131 (6.330) Power Electronics Laboratory
Steven B. Leeb
6.152J Micro/Nano Processing Technology
Jurgen Michel
Jorg Scholvin
6.161 Modern Optics Proj Lab
Cardinal Warde
6.163 Strobe Project Lab
James W. Bales
6.169 Theory and Application of Circuits and Electronics
6.172 Software Performance Engineering
Charles E. Leiserson
Tao B. Schardl
Julian Shun
6.175 Constructive Computer Architecture
Arvind Mithal
6.215 (6.255J) Optimization Methods
6.267 Heterogeneous Networks: Arch Transp Prot & Mngmt
Vincent W. S. Chan
6.301 (6.321) Solid-State Circuits
Hae-Seung Lee
6.335J Fast Methods for Partial Differential and Integral Equations
Laurent Demanet
6.336J Intro Numerical Simulation
Luca Daniel
6.338J Parallel Computing
Alan Edelman
6.339J Numerical Methods for PDEs
Qiqi Wang
Jacob K. White
6.341 Discrete-Time Signal Processing
James Ward
6.374 Analysis & Design of Digital ICs
Priyanka Raina
6.419J (6.439J) Statistics, Computation and Applications
Stefanie Jegelka
Caroline Uhler
6.434J Statistics for Engineers and Scientists
Moe Z. Win
6.436J Fundamentals of Probability
Tamara Broderick
6.438 Algorithms for Estimation and Inference
Guy Bresler
6.456 Adaptive Array Processing
Erin Fischell
6.556J Data Acquisition & Image Reconstruct in MRI
Elfar Adalsteinsson
6.561J Fields Forces and Flows
Alan J. Grodzinsky
6.630 Electromagnetic Waves
Robert T. I. Shin
6.631 Optics and Photonics
James G. Fujimoto
6.685 Electric Machines
James L. Kirtley
6.720J Integrated Microelectr Devices
Jesus A. del Alamo
Alon Vardy
6.728 Appl Quantum & Statistical Phys
Peter L. Hagelstein
6.776 High Speed Comm Circuits
Ruonan Han
6.804J Computational Cognitive Science
Joshua B. Tenenbaum
6.805J Foundations of Information Policy
Daniel J. Weitzner
6.806 (6.864) Advanced Natural Language Processing
Regina A. Barzilay
6.809J Interactive Music Systems
6.811 Principles and Practice of Assistive Technology
Julie E. Greenberg
6.814 (6.830) Database Systems
Samuel R. Madden
6.815 (6.865) Digital and Computational Photography
Frederic P. Durand
6.819 (6.869) Advances in Computer Vision
William T. Freeman
Antonio Torralba
6.820 Foundations of Program Analysis
Armando Solar-Lezama
6.826 Principles of Computer Systems
M. Frans Kaashoek
Nickolai B. Zeldovich
6.828 Operating System Engineering
Adam Belay
Butler Lampson
Robert T. Morris
6.829 Computer Networks
Fadel Adib
Dina Katabi
6.837 Computer Graphics
Justin Solomon
6.840J Theory of Computation
Michael F. Sipser
6.841J Advanced Complexity Theory
Ryan Williams
6.842 Randomness and Computation
Ronitt Rubinfeld
6.851 Advanced Data Structures
Erik D. Demaine
6.852J Distributed Algorithms
6.854J Advanced Algorithms
David R. Karger
6.867 Machine Learning
Devavrat Shah
David A. Sontag
Suvrit Sra
6.870 Computational Imaging
Berthold K. P. Horn
6.872J Medical Computing
Peter Szolovits
6.876 Adv Topics in Cryptography
Vinod Vaikuntanathan
6.888 Special Subject in CS
Joel S. Emer
Vivienne Sze
6.889 Special Subject in CS
Piotr Indyk
6.901J Innovation Engineering: Moving Ideas to Impact
Vladimir Bulovic
6.902J Engineering Innovation and Design
Blade Kotelly
Joel E. Schindall
6.904 (6.9041) Ethics for Engineers
Bernhardt Trout
6.907 (6.933) Entrepreneurship in Engineering
Christina Chase
6.912 Engineering Leadership
James N. Magarian
6.928 Leading Creative Teams
David Nino
6.930 Management-Engineering
6.943J How to Make (Almost) Anything
Gavin M. Darcey
6.S063 Special Subjects in EECS
Stefanie Mueller
6.S064 Special Subject in EECS
6.S082 Special Subject in EECS
Joel S. Emer
Vivienne Sze
6.S084 Special Subject in EECS
Jeffrey H. Lang
6.S197 Special Laboratory Subjects in EECS
6.S966 Special Subject in EECS
Gerald J. Sussman
6.UAR Preparation for UG Research
Dirk Englund
Dennis M. Freeman
6.UAT Oral Communication
Tony L. Eng
Louis D. Braida
Randall Davis
Martha L. Gray
Leslie A. Kolodziejski
Jing Kong
Luis Velasquez-Heller
George C. Verghese